Baykal Makine’nin Tüm Süreçleri IFS ERP ile Konfigüre Edilebilir Olarak Yönetilecek
Baykal Makine’nin Tüm Süreçleri IFS ERP ile Konfigüre Edilebilir Olarak Yönetilecek

Baykal Makine’nin Tüm Süreçleri IFS ERP ile Konfigüre Edilebilir Olarak Yönetilecek

Kurumsal yazılım çözümlerindeki uzmanlığıyla tanınan IFS Türkiye, makine üretimi alanında Türkiye’nin en büyük firmalarından Baykal Makine ile ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) uygulaması için sözleşme imzaladı. Baykal Makine tasarımdan Ar-Ge’ye, satış sonrası servisten doküman yönetimine kadar tüm süreçlerinde IFS ERP çözümlerinden yararlanacak.

Kurumsal Yazılım Çözümleri sunan IFS Türkiye, farklı sanayi kollarındaki başarılı çözüm uygulamalarına bir yenisini ekledi. Türkiye’nin lider makine üreticilerinden Baykal Makine ile Ağustos ayında ERP uygulama sözleşmesi imzalayan IFS Türkiye, şirketin tüm iş süreçlerini IFS ERP üzerinden yönetmesini sağlayacak.

Makine ve ekipman imalatı sektörü, müşterilere özel üretim ve tasarım yaptığı ve satış sonrası servis de dahil olmak üzere ürün yaşam döngüsünün tamamında hizmet verdiği için kendine özgü uygulamalara gereksinim duyuyor. Baykal Makine de bu sektörün önemli oyuncularından biri olarak esnek, hızlı, özelleştirilebilir bir ERP sistemine geçmeyi hedefliyordu.

Baykal Makine, IFS Türkiye’den aldığı IFS ERP hizmeti sayesinde tüm süreçlerini konfigüre edilebilir bir yapıda yönetebilecek. Tasarım, Ar-Ge, satış ve satın alma, farklı modlarda üretim yönetimi, planlama, finans-muhasebe, depo, stok yönetimi, bakım, satış sonrası servis, kalite ve doküman yönetimi gibi tüm süreçlerde IFS ERP çözümü kullanılacak. Bu sayede Baykal Makine bütün operasyonlarında ihtiyaç duyduğu çevikliğe kavuşacak ve verimlilik artışı, stoklarda düşüş, yönetim süreçlerinde kontrol ve müşteri memnuniyetinde %100 artış sağlayacak.

IFS ERP Makine Çözümü

Baykal Makine’de hayata geçirilecek olan IFS ERP Makine Çözümü; ürün tasarımı sürecinden başlayarak müşteriye özel ürün yapılandırması ve teklif verme süreçlerinin yönetilmesi, gelişmiş üretim planlama yöntemleri, detay üretim planının oluşturulması, imalat süreçlerinin takip edilmesi ve seri takipli makine parçalarının IFS ERP Satış Sonrası Servis modülüne aktarılması gibi ana konuların yönetilmesini sağlıyor. Ayrıca Envanter Yönetimi ve Satış Sonrası Servis uygulamalarında mobil (El Terminali - Barkod) uygulamalara imkan veriyor. Detaylı işlevselliğe sahip CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi), Kalite Yönetimi, Bakım Yönetimi, Doküman Yönetimi ve B2B uygulamalarıyla makina ve ekipman imalatı sektörünün ihtiyaçlarını uçtan uca karşılıyor. Tüm dünyada makine imalat sektöründe 200'ün üzerinde müşteriye sahip olan IFS ERP, 10 yılı aşkın süredir proje uygulama tecrübesi ve makina sektöründeki proje deneyimleri ile sektörel uzmanlık kazanmış olan danışmanlık ekibi ile işletmelerin ihtiyaçlarına uygun çözümler sunuyor.

Özetle IFS ERP Makine Çözümü, kullanıcılarına şu avantajları kazandırıyor:

  • Ãœrün tasarım sürecinden baÅŸlayarak müşteriye özel ürün yapılandırılması (konfigürasyon yönetimi) ve teklif verme sürecinin yönetilmesi
  • IFS GeliÅŸmiÅŸ ürün konfigürasyon modülü ile interaktif, hızlı ve doÄŸru biçimde sipariÅŸin alınması 
  • Mühendislik çalışmalarının takibi, yeni tasarlanan ürün ile ilgili teknik resim ve revizyonlarının yönetimi, projenin her aÅŸamasında izlenebilirlik
  • Ä°malat aÅŸamasında yapılan tüm deÄŸiÅŸiklik ve revizyonların kayıt altına alınması
  • Ä°malat konfigürasyonunun satış sonrası servis modülüne otomatik olarak atılması sayesinde seri takipli parçaların takibi 
  • Makine teslim tarihi ile ilgili termin verebilme ve verilen terminlerin IFS ile takibi sayesinde tam zamanında teslimat 
  • CRM, Kalite Yönetimi, Bakım ve Doküman yönetimi entegrasyonları
  • Tedarikçi deÄŸerlendirme sistemi 
  • Satış sonrası servis yönetimi ile müşterilerle daha yakından temas 
  • %100 müşteri memnuniyeti

Baykal Makine hakkında

Kuruluşu 1950 yılına dayanan Baykal Makine, metal sac işleme makineleri konusunda faaliyet gösteriyor. Şirket metal ve sac malzemelerin kesim, büküm ve kaynak işlerinde kullanılan abkant presler, giyotin makaslar, punch makineleri, lazer kesim sistemleri, plazma kesme makineleri ve su jeti kesme makineleri üretimini ve global satışını gerçekleştiriyor. Üç ayrı fabrikada toplam 70.000 metrekare üretim alanı ile Avrupa’nın en büyük makine imalat tesislerinden birine sahip olan Baykal Makine’de, 80 kişilik bir mühendislik kadrosu dahil olmak üzere toplam 650 kişilik bir işgücü istihdam ediliyor. Baykal markalı sac işleme makineleri 30 yıldır Amerika’dan Avusturalya’ya tüm dünya coğrafyasına ihraç ediliyor ve 90’ın üzerinde ülkede yetkili acenteler vasıtasıyla satılıyor. 

IFS hakkında

İsveç kökenli bir kurumsal yazılım firması olan IFS, 1983 yılında kuruldu. Halen 60 ülkede 80 ofisle faaliyet gösteren firmanın hisseleri NASDAQ OMX Stockholm menkul kıymetler borsasında işlem görüyor. Türkiye’ye de 2004 yılında giren IFS’in 6 ülkede Ar-Ge merkezi bulunuyor. 23 dilde kullanılabilen IFS uygulamaları dünya genelinde BMW, Volvo, Scania, Jotun, Lockheed Martin, USA Air Force 3000 gibi büyük müşterilerin faaliyetlerinde kilit rol oynuyor. Türkiye’de de halen Durmazlar Makina, KVK Teknoloji, Hakan Plastik, Aytaç Gıda, AGT, Samet Kalıp, Makel Elektrik, Bursa Beton & Çimento, Çemtaş, Noki, Teknorot Otomotiv, FNSS Savunma, SKT Otomotiv, Sinpaş İnşaat, Seranit, Müzekart, Dearsan Tersanesi gibi farklı sektörlerde 160’ın üzerinde firma IFS ERP Uygulamalarından yararlanıyor.